W tym mogę Ci pomóc
Jeżeli mierzysz się z którymś z poniższych problemów, moje zajęcia mogą być dokładnie tym, czego potrzebujesz
Spięte ciało, ból pleców, ból karku
Wiele godzin spędzasz w napięciu, a siedzący tryb życia i brak ruchu sprawiają, że twoje ciało jest jak zbity, ciężki blok. Ból karku i pleców nie dają Ci spokoju i każda pozycja zaczyna wydawać się niewygodna.
Stres, niepokój
Niekończące się listy zadań, krótkie terminy i rosnące oczekiwania w pracy. Funkcjonujesz na najwyższych obrotach bez wytchnienia. Nawet po pracy głowa wciąż krąży wokół spraw zawodowych, a ciało reaguje na ten natłok napięciem i niepokojem. Czujesz się zmęczon_ i napięt_, jakbyś nigdy nie miał_ okazji do prawdziwego relaksu.
Niespokojny umysł, natłok myśli
Cierpisz na mentalny chaos — umysł nieustannie krąży wokół zmartwień i trudnych emocji, które trudno kontrolować. Nawet krótkie przerwy od zadań nie przynoszą ukojenia, a myśli pędzą tak szybko, że czujesz się wypalon_.
Brak kontaktu z ciałem
Całe dnie spędzasz w głowie — biegając od zadania do zadania, ignorując sygnały płynące z ciała. W efekcie nie uświadamiasz sobie, co oznaczają napięte ramiona, zamknięta klatka czy uczucie ciężkości. Nie umiesz opisać dolegliwości swojemu lekarzowi, a kiedy terapeutka pyta jak odczuwasz emocje w ciele, nie wiesz o co jej chodzi. Ciało staje się czymś obcym, co woła o uwagę, ale nigdy jej nie otrzymuje.
Nieprawidłowy oddech
Oddychasz szybko i płytko, jakbyś wciąż był_ w biegu, nawet siedząc za biurkiem, nie wykonując żadnej aktywności fizycznej. Głębszy oddech przychodzi z trudem, czasami czujesz, że musisz łapać powietrze, którego cały czas wydaje się brakować.
Nadmierne pobudzenie
Długotrwały stres sprawia, że organizm jest w ciągłej gotowości, nawet wtedy, gdy chciał_byś odpocząć. Czujesz, że napięcie nie opuszcza Cię przez cały dzień, a wieczorem, zamiast zasypiać, myśli i emocje nie dają Ci spokoju. Bezsenność staje się Twoim nieodłącznym towarzyszem.
Czego uczę
Zobacz jak techniki, które stosuję na zajęciach mogą pomóc rozwiązać Twoje problemy
Hatha Joga
- Zajęcia ukierunkowane głównie na pracę z ciałem (asana), które zwykle wzbogacam także o techniki oddechowe (pranayama). Kluczowym elementem jest zaangażowanie umysłu w praktykę – pozostaje on skupiony na ułożeniu ciała.
- Sekwencja Hatha Jogi składa się zarówno z dynamicznych powtórzeń danego ruchu, jak i ze statycznych pozycji utrzymywanych dłużej, pozwalających doświadczyć danego ułożenia ciała.
- Regularne praktykowanie Hatha Jogi przynosi ulgę spiętemu ciału, łagodząc bóle pleców i karku. Pozycje uwalniają napięcia z mięśni, pomagając organizmowi wrócić do stanu naturalnej, pełnej swobody ruchu.
Relaksacja i Joga Nidra
- Joga Nidra to forma głębokiej relaksacji, inaczej “sen jogiczny”, który prowadzi ciało i umysł do stanu pomiędzy snem a czuwaniem.
- Praktyka jest wykonywana w pozycji leżącej i polega na podążaniu za głosem prowadzącej, która stopniowo przeprowadza przez kolejne etapy. Ciało pozostaje bez ruchu.
- Ta praktyka przyczynia się do regulacji układu nerwowego i przełączenia się z trybu “walcz-lub-uciekaj” w tryb “odpoczywaj-i-traw”. Wprowadza organizm w stan głębokiego odpoczynku i relaksu, niwelując napięcia na poziomie fizycznym i psychicznym. Wspiera regenerację zasobów energii, nawet po długotrwałym stresie, oferując ukojenie i odciążenie od intensywnych emocji oraz myśli.
- Praktykowana regularnie pozwala na pracę z podświadomością.
Jin Joga
- Jin joga to spokojna forma jogi, która działa na głębsze tkanki ciała, głównie powięź. Zajęcia opieram na dwóch zasadach: I) Pozostajemy w pozycji na dłużej, II) Mięśnie są najbardziej zrelaksowane jak to możliwe
- W jej trakcie wykorzystujemy pomoce, aby odnaleźć pozycję najlepszą dla naszego ciała i pozwalamy ciału na swobodne uwalnianie zablokowanej energii.
- To doskonały sposób na redukcję przewlekłego stresu, pozwalający ukoić układ nerwowy i wspomagać procesy regeneracyjne w organizmie. Pomaga wyciszyć umysł i łagodzi chroniczne napięcia w ciele, szczególnie w odcinku lędźwiowym, plecach i karku, które tak często gromadzą napięcie wynikające z codziennego stresu.
Oddech
- Praca z oddechem to zajęcia, których celem jest stopniowe przywracanie prawidłowego oddechu w ciele, poprzez aktywację przepony i rozluźnienie spiętych mięśni, szczególnie w obszarze brzucha i gardła.
- Pracuję zarówno z pozycjami jogi zwiększającymi przestrzeń na oddech, jak i ćwiczeniami oddechowymi, które zwiększają świadomość mięśni angażowanych w proces oddychania oraz stopniowo uczą lepszej kontroli oddechu.
- Świadoma praca z oddechem pozwala na przejście od płytkiego, pobudzonego oddychania do spokojnego, pełnego oddechu, który obniża poziom stresu i wspiera naturalne procesy regeneracyjne organizmu. Dzięki temu oddech staje się naszym narzędziem do przywracania harmonii i ulgi przy codziennym przeciążeniu.
Medytacja
- Medytacja to praktyka skupienia i skierowania uwagi do wewnątrz, polegająca na koncentrowaniu się na jednym punkcie – oddechu, dźwięku, lub obrazie – co pozwala osiągnąć stan spokoju i obecności.
- Prowadzi do głębokiego kontaktu ze sobą i wyciszenia. Poprzez regularne ćwiczenie uwagi, pozwala na odkrycie wewnętrznego spokoju oraz lepsze zarządzanie emocjami.
- Regularna praktyka medytacji wzmacnia umiejętność skupienia i daje przestrzeń na regenerację psychiczną w codziennym pośpiechu. Pomaga okiełznać natłok myśli oraz rozwija zdolność do odpoczynku od ciągłej aktywności umysłowej, przynosząc ulgę osobom narażonym na stres i potrzebującym równowagi. Umożliwia głębszy kontakt z własnymi potrzebami i uczuciami.
Wykłady i Dyskusje
- Historia, filozofia, Jogasutry, gałęzie jogi, ścieżki jogi, system kosh, czakry, karma, samsara, maja, moksha.
- Ja opowiadam Ci o głębi i filozofii jogi, o różnych rodzajach praktyk i po co się je stosuje. Na jakie sposoby, poza tym cielesnym, przejawiamy się na tym świecie. Jakie cechy przejawia istota oświecona i czym tak naprawdę to oświecenie jest. Jak cały system praktyk i filozofii jogi przekłada się na nasze życie codzienne.
- Ty słuchasz, zadajesz pytania, dyskutujemy, czasami polecamy sobie książki 🙂
- W przypadku rozmów o medytacji zagłębiamy się w buddyjskie i jogiczne zrozumienie działania umysłu. Rozmawiamy o uciążliwościach, o rozwoju umysłu, o falach mózgowych, o zręcznych i niezręcznych stanach umysłu, o poziomach absorpcji, o pułapkach i o drodze.